Neil Gaiman – Sandman

Jednoho dne dostal jeden trochu zvláštní chlapík, co psal komiksy úkol, obnovit serii s postavou Sandmana…
A jelikož ten chlapík byl Neil Gaiman, tak vzniklý Sandman s původní komiksovou předlohou co vycházela kdysi v sedmdesátých letech nemá moc společného a mi můžeme být jenom rádi, protože vznikl úžasný komiks.

Kdo vlastně Sandman tedy je? Je to jeden z Věčných, je třetí nejstarší ze sedmi „sourozenců“: Osud, Smrt, Sandman, Zkáza,dvojčata Zoufalství a Touha, Delirium je nejmladší. Jediný kdo bere svůj úkol vážne je nejstarší osud a Sandman, kupodivu jeho sestra Smrt tak úplně ne :-).

Celková komiksová serie, která byla vydávána v letech 1988 až 1996, je již ukončená a pro Sandmana neskončí dobře.Ale místo po mrtvém Věčném se samozřejmně opět zaplní.
Celý komiks není jen a pouze o Sandmanovi, Sandman je ve většině příběhu jen osobou, která dějem doprovází a vy můžete sledovat desítky menších příběhů. Většina je pomurá, melancholická a depresivní, ale najdou se i veselejší pasáže. Co ovšem taky čekat v příběhu o někom, kde svojí největší lásku Nadu nechá trpět v pekle, protože ho odmítla. V ději se potkáte se spoustou postav, Markem Polem, William Shakespearem, Joshua Abraham Norton a mnoho dalších. A jak postupně zjišťujete, všechno souvisí se vším a děj postupně spěje k tragickému vyvrcholení…

Do čestiny byly zatím přeloženy pouze prvních pět dílů a všechny jsou na té nejvyšší úrovni, za celou dobu není ani nejmenší pokles v kvalitě a celá serie je prostě jedinečná. Ovšem pro mne je nejlepší příběh z knihy Údobí mlh, čtvrtá kapitola: Najít si své peklo. Ponurý a depresivní příběh o tom, jak se mrtví vracejí na zem, po tom co Lucifer peklo zrušil, a své peklo si vlastně pořád nosí sebou, ale konec je šťastný (pokud budeme tolerovat, že hlavní hrdina umře :-) ). Například příběh oceněný World Fantasy Award: „Sen noci svatojánské“, mně osobně zas tak úžasný nepřišel, to mnohem lepší a zajímavější je příběh „Miláčci štěstěny“ o chlapovi co se rozhodl že neumře a Sen spolešně s jeho sestrou Srtí mu to umožnil nebo asi nejhorovější příběh „24 hodin“ z první knihy, krerý pojednává o osudu (dost tragickém) navštěvníků jedno bistra.

Takže shrnuto a podrženo Sadman je skvělý, Neil Gaiman je taky skvělý, všechno je skvělé a co víc si přát :-) Pokud máte zajem, tady jsou české stránky o Sandmanovi : sandman.cz a zde se dočtete všechno co budete chtít vědět. A pak honem do knihkupectví a knihy si koupit nebo přijít ke mně a možná vám je půjčím, ale to budete muset hodně moc škemrat :-D

Ta holka s Anchem egyptským křížem života a smrti na krku je Sandmanova sestra Smrt, celkem sexy co? ;-)

Category: Knihy
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>